Ogół nauki
Możesz używać klawiszy strzałek by nawigować po mapie.
Istnieją satelity: ISS, satelity telekomunikacyjne, satelity GPS, ...
Odległość do horyzontu silnie zależy od wysokości, na której znajduje się obserwator.
Odległość do horyzontu słabo zależy od warunków atmosferycznych (przynajmniej dla nisko znajdujących się obserwatorów)
Istnieją na niebie, po jego przeciwnych stronach, dwa nieruchome punkty: północny i południowy biegun niebieski. Północny jest widoczny tylko z miejsc na północ od równika, południowy - przeciwnie.
Fazy Księżyca zależą jedynie od kąta między Słońcem a Księżycem na sferze niebieskiej.
Cień na Księżycu podczas jego zaćmień ma okrągły kształt, niezależnie od dokładnych pozycji Słońca i Księżyca. Zawsze podczas zaćmienia Księżyca Słońce jest po przeciwnej stronie nieba, niż Księżyc, co sugeruje, że cień na Księżycu jest cieniem rzucanym przez Ziemię.
Księżyc i Słońce nie zmieniają swojego rozmiaru kątowego na niebie w trakcie dobowej "wędrówki" (co sugeruje, że są zawsze we w miarę stałej odległości od obserwatora).
Daleka obserwacja Schneebergu z Pradziada jest zgodna z widokiem oczekiwanym na Ziemi kulistej, a niezgodna z widokiem na Ziemi płaskiej.
Symulacja widoku na Ziemi kulistej: https://tinyurl.com/y3tsg69m Symulacja widoku na Ziemi płaskiej: https://tinyurl.com/y4wb53xq
Obserwacja gór w Nowej Zelandii jest zgodna z widokiem oczekiwanym na Ziemi kulistej, a niezgodna z widokiem na Ziemi płaskiej.
Symulacja widoku na Ziemi kulistej: https://tinyurl.com/y4tge6pj Symulacja widoku na Ziemi płaskiej: https://tinyurl.com/y5ox8tgv
Odległe obiekty (np. statki) znikają za horyzontem, zaczynając od dołu.
Widok Tatr z Podkarpacia jest zgodny z widokiem oczekiwanym na Ziemi kulistej, a niezgodny z widokiem na Ziemi płaskiej.
Symulacja na Ziemi kulistej: https://tinyurl.com/yxn94a3x Symulacja na Ziemi płaskiej: https://tinyurl.com/y557xdd6